
Hneď v úvode treba uviesť na pravú mieru, že TCM pojem choroba nepozná a nepoužíva. Samozrejme pre praktika čínskej medicíny a zároveň pre zjednodušenie komunikácie s pacientom je dobré, keď vieme s akou diagnózou podľa západnej medicíny pacient prišiel. Častokrát sa ale stáva, že západná medicína neurčí diagnózu žiadnu, po desiatkach vyšetrení a prehliadok sa vlastne nič nezistí aj napriek pretrvávajúcim problémom pacienta. A tu sa dostávame k tomu čo je dôležitejšie ako samotné ochorenie a to sú príznaky, ktoré ho sprevádzajú. Poznajú to mnohí, je to nekonečný rad príznakov (bolestivá menštruácia, bolesť hlavy, migréna, tráviace problémy, únava po jedle, a iné, ktoré už pomaly začíname brať ako samozrejmosť a pomaly aj strácame ambíciu nejako si s nimi poradiť a vrátiť sa späť k stavu zdravia.
Stav zdravia v čínskej medicíne je neustále dynamické vyvažovanie princípov yinu a yangu v nás a zároveň harmonické udržovanie v rovnováhe piatich prvkov, resp. elementov, ktoré máme v určitom rozličnom pomere každý v sebe. Je to neustále balancovanie, na ktoré vplýva prakticky všetko v našom živote, od stravy, denného režimu, fyzickej aktivity až po stres v práci, prílišné premýšlanie nad minulosťou či strach z budúcnosti. Zdravie je jednoducho komplexný a celistvý stav, ktorý odráža stav nášho vnútorného prostredia. Tak ako je fungovanie nášho tela síce dokonalé, ale aj celkom komplikované tak ani liečba nejakej získanej nerovnováhy nebude úplne jednoduchá. Čiže ak prídete na konzultáciu s tým, že mávate bolesti hlavy tak sa pripravte, že proste nebudeme liečiť iba bolesti hlavy. A zároveň dvaja ľudia s bolesťou hlavy sa tiež nebudú liečiť rovnako, ak sa zistí, že príčina tej bolesti je u každého niekde inde.
Čiže... byť zdravý nemá jedno riešenie pre všetkých, a už vôbec neprichádza v podobe jednej zázračnej pilulky. Prichádza iba na základe nášho pričinenia, je to vlastne taký náš záväzok voči sebe samým, že stav nášho tela, mysle a duše je vlastne naša práca.
Vráťme sa ale späť k tomu, ako a prečo sa nám tie naše choroby dejú. Podľa TCM vzniká nerovnováha v organizme viacerými spôsobmi. Príčiny chorôb teda môžu byť vonkajšie, vnútorné alebo sú také, ktoré nepatria ani tam ani tam a sú skôr takou samostatnou kategóriou, kde patria poranenia, parazity alebo aj nesprávna liečba. My sa však podrobnejšie budeme venovať tým vonkajším a vnútorným príčinám. Medzi tie vonkajšie patrí tzv. 6 škodlivín (veterná škodlivina, škodlivý chlad, škodlivá vlhkosť, škodlivé sucho, škodlivé horko), čiže všetko čo môžeme nasať z prostredia, kde to je vlastne prírodným úkazom, ale akonáhle prenikne do organizmu tak vytvára nerovnováhu.
Naopak medzi vnútorné príčiny chorôb patrí ďalších 5 kategórii, ide o 5 únav, 7 zranení, zranenie stravou, neprimeranosti a vrodená konštitúcia. Nie nadarmo sa teda hovorí, že koľko chorôb, toľko rôznych príčin ich vzniku. A pre čínsku medicínu obzvlášť oplatí, že aj keď len jedna a tá istá choroba, ale príčin jej vzniku môže byť toľko, koľko je rôznych ľudí. Z tohto zmätku však v ďalších článkoch spravíme trocha poriadok a jednotlivé príčiny si lepšie vysvetlíme.
V ďalších článkoch si ich postupne podrobne predstavíme.