Akupunktúra ako nástroj doplnkovej liečby pri zraneniach pohybového aparátu

Akupunktúra je dobre známa svojou účinnosťou pri znižovaní väčšiny typov bolestí, vrátane bolesti pri zraneniach súvisiacich so športom. Športové zranenia sú spôsobené predovšetkým úrazom alebo nadmerným preťažením. Poranenie týchto mäkkých tkanív, vrátane väzov, šliach a svalov, je vo všeobecnosti výsledkom pádov, úderov, vyvrtnutí/natiahnutí, kolízií, stlačení a narušenia procesov hojenia v dôsledku zápalu.

 

Vďaka širokému spektru aplikácií je možné akupunktúru použiť v ktorejkoľvek fáze procesu hojenia poranenia. Akupunktúra a čínska medicína sa môžu použiť na zmenšovanie opuchov, kŕčov a zápalov ako aj na pomoc pri liečbe bolesti, na zväčšenie rozsahu pohybu a podporu hojenia. Zameriava sa nielen na liečbu poranenia, ale aj na liečbu akýchkoľvek základných stavov, ktoré môžu jednotlivca predisponovať k zraneniam. Toto je obzvlášť dôležité pri liečbe chronických alebo opakujúcich sa zranení, ktoré narúšajú životné aktivity alebo športový výkon.

 

Niektoré zo športových zranení bežne liečených akupunktúrou a čínskou medicínou zahŕňajú:
natiahnutia svalov a šliach, vyvrtnutia, bolesti krku, ramena, lakťa, zápästia, bedra, kolena, členkov, opuchnuté svaly, tenosynovitídy, tendinitída, pomliaždeniny, natrhnutia svalov, hematómy, edémy, artritické stavy, podliatiny, tenisový lakeť, natiahnuté slabiny, preťaženie hamstringov, zápal šliach, burzitídy, hojenie zlomenín a rán pri pooperačných stavoch a iné.

 

Pri liečbe športových zranení pomocou akupunktúry, nech už ide o akékoľvek zranenie, nevyhnutne dôjde z pohľadu TČM k nejakej forme stagnácii energie Qi a krvi (bolesť, modriny), možno komplikované vlhkosťou (prejavujúcou sa ako zadržiavanie tekutín) v lokálnej oblasti a v postihnutých kanáloch a kolateráloch. Pochopenie týchto základov dáva praktikom TČM princíp liečby „naviac“ vo svojom arzenáli v porovnaní s konvenčnými lekármi. Stagnujúca krv a nahromadená vlhkosť v tkanivách sa upraví akupunktúrou a tým zlepší cirkuláciu a prietok krvi, čím vyživuje bunkový metabolizmus, znižuje bolesť a zápal a obnovuje rozsah pohybu a silu.

Čínska medicína sa zameriava skôr na koreň problému, než len na prejavujúce sa symptómy. Pri pohľade na celé telo môžeme posúdiť akúkoľvek základnú nerovnováhu a vypracovať plán liečby špecifický pre potreby každého pacienta. Potom pomocou akupunktúry, baňkovania, moxy a iných liečebných metód pracujeme na nastolení rovnováhy v tele, aby mohlo fungovať na optimálnej úrovni.

Bolo dokázané, že akupunktúra:
• Zmierňuje bolesť
• Znižuje zápal
• Zlepšuje stuhnutosť svalov, pohyblivosť kĺbov a rozptýlenie opuchov
• Urýchľuje opravu poraneného telesného tkaniva
• Zlepšuje funkciu a pohyblivosť
• Zmierňuje stres a podporuje pohodu, čím uľahčuje zotavenie

S pomocou ďalších techník Tradičnej čínskej medicíny, s individuálnym prístupom ku každému športovcovi, či už amatérskemu alebo profesionálnemu a jeho zraneniu a samozrejme v spolupráci so západnou športovou medicínou a fyzioterapiou vytvára priestor pre urýchlenie liečenia, zlepšenie výkonu, zefektívneniu regenerácie a podporu celkového psychického aj fyzického nastavenia športovcov.