Jeseň a nadvláda elementu kov podľa TČM

„Koncentruj svoju myseľ a svoju Qi a využi vyváženosť jesennej Qi. Nezameriavaj svoje úsilie navonok a rozjasni Qi pľúc.“ Vnútorný kánon Žltého cisára

Jeseň je obdobím, kedy sa všetko dozreté už zozbieralo, je čas zásoby vhodne uskladniť, zhodnotiť celé obdobie rastu a dozrievania, upratať, pretriediť a zbaviť sa nepotrebného. Všetka energia začína smerovať dovnútra. Príroda sťahuje svoju Qi dovnútra, zbavuje sa nepotrebného, všetko vysychá, opadáva a ako súčasť prírody kopírujeme tie isté cykly aj v nás.

Nasledovaním energie kovového elementu na fyzickej, mentálnej aj duševnej úrovni si dokážeme uchovať a kultivovať našu životnú energiu Qi a vytvárať harmóniu vo všetkých oblastiach našich životov, vrátane zdravia. Element kov riadi dôveru, intuíciu a našu schopnosť pustiť všetko, čo nám už nepatrí, čo nám neprospieva. Pod jeho nadvládou sú pľúca a hrubé črevo. Pľúca riadia dýchanie. Dýchanie je spojené so schopnosťou prijímať bez hodnotenia a púšťať bez smútku. Schopnosť púšťať a nechať veci ísť je takisto spojená aj s hrubým črevom.

Na udržanie zdravia a rovnováhy v tomto období je dobré riadiť sa aspoň základným jesenným desatorom. Kľudne si ho vytlačte alebo spíšte na papier, ktorý budete mať niekde na očiach, aby ste hneď vedeli čo upraviť vo svojej životospráve ako aj spôsobe rozmýšľania, keď sa k vám nenápadne začne plížiť jesenná depka. Na konci jesene odložíte toto desatoro, ktoré sa opäť zíde o rok a vytiahnete to zimné :-)

JESENNÉ DESTORO PRE ZDRAVIE
1. Jeme tepelne upravené jedlá, najmä teplé raňajky a pridávame do jedál zahrievacie korenie (hrebíček, škorica, fenykel, majoránka, tymián, saturejka, rozmarýn)
2. Zaradíme do jedálnička pikantnú chuť (reďkovky, brukve), ktorá pomáha zahrievať a zbavovať nás prebytočného hlienu
3. Vyhýbame sa ochladzujúcim jedlám (čerstvé šťavy, surová zelenina a ovocie, mlieko a mliečne výrobky)
4. Upokojíme nadmernú letnú aktivitu
5. Ochraňujeme pľúca pred napadnutím škodlivým suchom (napr. klimatizované alebo prekúrené miestnosti)
6. Udržujeme sa v teple a popíjame horúci zázvorový čaj bez citrónu. Počas dňa popíjame horúcu vodu z termosky.
7. Ak vonku panuje daždivé, studené a veterné počasie, nemali by sme nikdy vychádzať von nenajedení. A to najmä vtedy, ak sa cítime unavení či vyčerpaní z práce, alebo sme smutní, osamelí či pociťujeme sklamanie. Doprajme si chvíľu pokoja a trocha sa nejedzme.
8. Vyčistíme si priestor okolo seba, zbavíme sa tak nepotrebného na fyzickej úrovni. Rovnakú očistu spravíme aj na emocionálnej a mentálnej úrovni
9. Nebránime sa smútku, nepotlačujeme ho
10. Rešpektujme seba – emocionálne sú pľúca vyživované úctou. Dajme hodnotu tomu, kto sme a čo robíme