Moxovanie - jednoduchá metóda na podporu imunity v zimnom období

Moxovanie je jednou z terapeutických metód Tradičnej čínskej medicíny. Ide o veľmi príjemnú metódu nahrievania akupunktúrnych bodov vďaka čomu dokážeme do organizmu doplniť chýbajúcu energiu a teplo. Na tomto workshope sa naučíme ako využiť terapiu moxou najmä v nadchádzajúcom zimnom období na podporu imunity, doplnenie energie, na podporu vitality, ale aj na jednotlivé tráviace, dýchacie, gynekologické problémy či bolestivé stavy.

Na moxovanie sa používa liečivá bylinka Palina obyčajná (Artemisia vulgaris), ktorá je buď zrolovaná vo forme cigary alebo sa ručne vytvárajú moxovacie kužele, ktoré sa prikladajú priamo na kožu. Teplo z tlejúcich cigár alebo kuželov prestupuje kožou cez šlachy a svaly do hĺbky tela. Cez akupunktúrne body vstupuje do celých dráh kde doplňuje energiu, podporuje jej obeh, vylučuje z tela chlad, vietor a vlhkosť a tým dokáže eliminovať bolesť. Výhodou metódy je, že ju môžeme použiť sami na sebe.

Najčastejšie indikácie pre terapiu moxou:

  • Akútne napadnutie škodlivým chladom a vetrom z ovzdušia (rôzne vírusové ochorenia v počiatočnom štádiu)
  • Preventívne pri sklone k častému nachladnutiu
  • Podpora imunity
  • Pri stavoch chladných končatín a pri nadmernej citlivosti na chlad
  • Lokálne na miesta kde je pociťovaný chlad (kĺby, šľachy, svaly)
  • Dlhotrvajúce chronické tráviace, dýchacie, či gynekologické problémy
  • Chronické vyčerpanie
  • Únavový syndróm či slabosť
  • Rôzne problémy pohybového aparátu (artritída, osteoporóza, bolesti chrbta, stuhnutie ramien a krku, poranenia pri športe, atď.)

Z hľadiska západnej medicíny moxovanie zvyšuje počet erytrocytov, leukocytov, endorfínov, má antihistamínové pôsobenie a tlmí zápaly. Podporuje imunitu. Stabilizuje vegetatívny nervový systém, zrýchľuje látkovú výmenu, zvyšuje prekrvenie, uvolňuje svalstvo, odstraňuje vlhko a chlad.
Kontraindikácie použitia moxy:
- horúčka
- menštruácia
- kŕčové žily
- akútne a zápalové stavy
- stavy návalov horúčosti, pocity horka a tepla
- určité body (hlava, tvár, okolie srdca, pohlavných orgánov, veľkých tepien, žíl, miesta nádorov a kožných znamienok, oblasť krížovej oblasti a podbruška u tehotných)
- suchý a dráždivý kašeľ
- osoby pod vplyvom omamných látok
- v prípade pocitu závrate, rýchleho pulzu, prílišného potenia alebo alergie na dym paliny počas ošetrenia